W 2025 r. wydajemy najwięcej w historii Polski na cyberbezpieczeństwo
Gawkowski uczestniczy w czwartek w Bydgoszczy w konferencji SECURE International Summit. Wydarzenie zostało przygotowane przez Ministerstwo Cyfryzacji w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
"Najważniejsze w cyfrowym świecie jest cyberbezpieczeństwo człowieka. (...) Wydajemy w 2025 roku najwięcej w historii Polski na cyberbezpieczeństwo. Inwestujemy w systemy wojskowe i cywilne. Cyberbezpieczeństwo stało się elementem wymiany sprzętowej. Zmienia się prawo. (...) Jesteśmy na progu przedstawienia nowej strategii bezpieczeństwa cyfrowego Polski" - powiedział wicepremier Gawkowski.
Podkreślił, że wojna hybrydowa jest jedynie ostrzeżeniem i trzeba z niej wyciągać wnioski prewencyjne zanim mogłoby dojść do konfliktu konwencjonalnego.
"W nas powinno być przekonanie, że cyberbezpieczeństwo jest w każdym naszym urządzeniu i naszych kompetencjach w zakresie ich użytkowania. (...) Polska jest jednym z najbardziej atakowanych na świecie państw w ramach cyberataków. Spośród nich 99,9 proc. się nie udaje, bo zostaje zablokowane" - powiedział Gawkowski.
Dodał, że cyberbezpieczeństwo to ochrona przed wojną. "Państwa muszą z sobą współpracować przeciwko agresorom. Nie bez przyczyny są to Rosja czy Białoruś, państwa azjatyckie. Takie same zagrożenia jak w polskich miastach mogą być także w tych oddalonych znacznie bardziej od granicy ukraińsko-rosyjskiej. Nie ma dziś małych i dużych miasteczek w Europie wolnych od cyberzagrożeń. Granica tych ataków nie istnieje" - powiedział minister cyfryzacji.
Zdaniem Gawkowskiego cyberbezpieczeństwo staje się w Europie kluczowym obszarem odpowiedzialności za bezpieczeństwo każdego obywatela.
"Jest odpowiedzią, jak zmienia się cyfrowa gospodarka i jak blisko cyfrowy świat jest dziś każdego człowieka. (...) Chcielibyśmy, aby UE mówiła jednym głosem w zakresie niebezpieczeństw w cyfrowym świecie" - mówił Gawkowski. Jego zdaniem państwa członkowskie powinny solidarnie partycypować w kosztach związanych z obszarem cyberbezpieczeństwa.
Odnosząc się w późniejszej rozmowie z dziennikarzami do środowego ataku na biura parlamentarzystów i członków PO stwierdził, że przeprowadziły go grupy z Federacji Rosyjskiej i Białorusi, a atak miał charakter zorganizowany i zaplanowany. "Mamy potwierdzenie, że akcja nie została przeprowadzona przypadkowo. (...) Atak, taki incydent, może dotknąć każdą partię polityczną, każdą instytucję państwa" - przestrzegał wicepremier.
Dyrektor NASK Radosław Nielek podkreślił, że konferencja jest organizowana od 28 lat, a Polska zajmowała się obszarem cyberbezpieczeństwa jeszcze przed wstąpieniem do UE.
"Konferencja ewoluowała wraz z rozwojem cyberzagrożeń i dziś służy jako kluczowe forum wymiany wiedzy i doświadczeń. Tegoroczna odbywa się podczas polskiej prezydencji i jest dowodem na to, że Polska jest w czołówce krajów, które nie tylko rozpoznają, ale również aktywnie odpowiadają na wyzwania cyfrowego świata" - powiedział Nielek.(PAP)
twi/ rau/ malk/
